O projektu

Skica sochy sv. Jana NepomuckéhoV létě roku 2011 oslovili sochaře Petra Váňu potápěči z Willyteamu s prosbou, aby jim poradil, jak vyrobit sochu Svatého Jana Nepomuckého, která stávala na břehu řeky Vltavy a dala jméno jednomu z kdysi nejkrásnějších přírodních výtvorů naší země. Vyprávěli mu příběh Svatojánských proudů a zatopených Slap, což jej nadchlo. „Nejdřív mi to připadalo praštěný, ale jsou to takový nadšenci, těm já fandím, tak jsem jim to slíbil, že jim sochu udělám zadarmo.“ Příběh sv. Jana Nepomuckého je totiž velmi silný a jak je vidět ze slov pana Váňi: „vždycky jsem si přál zpodobnit tuhle etapu života světce“, velmi pro něj znamená.

Dlouho nebylo jasné, jak bude socha vypadat. Díky neobvyklému požadavku, vytesat kamennou sochu a potopit ji pod vodu se ale v mysli akademického sochaře začala rýsovat jasná vize. „Je mnoho klasických zpodobnění sv. Jana Nepomuckého, tradičních i netradičních, ale tu hlavní událost jeho života ještě nikdo nezpodobnil. Jde o zázračnou chvíli mezi životem zde a tam, lidé jí říkají smrt a tenhle světec tu zlomovou chvíli prožil pod vodou. Tam skončil proto, že se držel své víry tak dalece, že ho utopili, a tak bych chtěl udělat sochu, jak se drží kříže, svého předmětu víry, a dívá se nahoru, to je vlastně z vody.“

Celý projekt se podařil a socha je nyní potopena 40m pod hladinou Slapské přehrady. Možná se stane průvodcem a vyprávěním pro všechny, kteří se potopí na místo Setkání s Andělem. Napište na tuto stránku o svém setkání se sochou pod vodou, bude nás to velice zajímat a díky za každou zprávu s fotkou, jak právě vypadá.

Socha Setkání Sv. Jana s andělem byla nyní odlita do bronzu. Dokončené jsou dva odlitky a je záměr odlít ještě další tři. První bronzová socha bude odvezena v červnu do Říma, kde vzniká nová kašna v Nepomucenu.
Druhý odlitek byl již zakoupen soukromým sběratelem. V plánu je odlít ještě tři odlitky, dva budou nabídnuty k prodeji a jeden zůstane autorovi. Připravuje se také výstava fotografií a videí v podzimním termínu. Zde bude vidět i socha v bronzu.

Podporují nás:

NewTech Production - reklama & marketing Aquapalace Praha Granit Lipnice (lom Božanov)
 
Muzeum Karlova mostu Slavnosti Navalis