A socha je na svém místě

V sobotu 19. května v pravé poledne socha sv. Jana Nepomuckého, který se pod hladinou Vltavy setkává s andělem, doputovala na své místo. Místo, kde kdysi stávala socha toho světce a které je dnes skryto 41 metrů pod vodní hladinou slapské přehrady.

 

poslední práce na soše

poslední práce na soše

Na náplavku slapské přehrady se v brzkých ranních hodinách sjela parta nadšených potápěčů z Willyteamu a začala připravovat bóje a vše další k slavnostnímu spouštění sochy. Z pátku již měli připravený ponton, ze kterého se socha i s podstavcem nakonec spouštěla. Kolem osmé hodiny dorazil sochař Petr Váňa a dosekal na místě spolu se svým bratrem kameníkem Tomášem obloučky plinty sochy přesně na míru podle podstavce.

Těsně před křtem sochy

Těsně před křtem sochy

S přibývajícími hodinami na náplavku přicházelo stále více diváků a celý den panovala pohodová atmosféra. Willyteam měl akci perfektně zorganizovanou a příchozí si mohli přečíst o Janu z Pomuka i projektu v přichystaném stánku nebo se občerstvit vynikajícím mrkvovým salátem (potápěč Zajíc ho nastrouhal celou vanu) či jablko-tvarohovým koláčem.

Socha naložená na pontonu

Socha naložená na pontonu

Kolem jedenácté hodiny bylo vše připravené, potápěči vytáhli šampaňské, které se 14 dní předem chladilo na dně slapské přehrady a před zraky diváků i baterií fotoaparátů ji slavnostně pokřtili. Potom podstavec postupně nořili do vody, přilepili k němu sochu Jana a anděla. S pontonem odjeli asi 300 metrů od břehu, nad místo určení, kde ji přivázali k boilerům naplněným vzduchem.

Ponton nad místem usazení

Ponton nad místem usazení

Odtud ji čtyři potápěči (Jirka, Zajíc a Willy z willyteamu a jeden jejich kamarád profesionál) doprovodili do hlubin přehrady, kde ji přibetonovali k připravenému základu. Cestu bedlivě dokumentovali a podávali zprávy pomocí vysílačky, kterou měl jeden z nich v celoobličejové masce neoprenu.

Loučení

Loučení

 

Pár minut po jedné hodině se potápěči vynořili.  Jako poděkování předali sochařovi dva diplomy, v jednom z nich jej přijali za čestného člena Willyteamu, navrch mu ze dna přehrady, od míst, kde nyní stojí socha vylovili kus kamene a věnovali obraz s fotografií, na které je sochař v neoprenu spolu se sochou v potápěčské jámě Aquapalace v Čestlicích.

Willyteam se sochařem

Willyteam se sochařem

Potom se musel Petr vzdálit, protože měl ještě jiné povinnosti, ale potápěči povedené usazení sochy oslavovali u grilu a piva do odpoledních hodin. Na odchodu ještě žertovně pohodil: „Co plánujete příště? Snad ne nějaké sousoší?!“ 🙂 🙂

 

 

Celý tento projekt byl velmi neobvyklý a technicky náročný, ale uskutečnil se díky nadšení a ochotě mnoha lidí, kterým za to patří velké díky. Díky němu dnes stojí na dně slapské přehrady kamenná socha světce, která skrývá své vlastní tajemství. Její příběh ale stále trvá a vyprávějí o něm její bronzové odlitky. Na podzim chystáme o projektu výstavy, jedna z nich se uskuteční při slavnostním odhalení kašny v Římě 15. 11. 2012, v koleji sv. Jana Nepomuckého, kde vznikne nová kašna, v jejímž středu bude stát právě bronzová socha svatého Jana Nepomuckého – Setkání s andělěm .

Socha pod vodou - Setkání sv. Jana Nepomuckého s andělem

Socha pod vodou - Setkání sv. Jana Nepomuckého s andělem

Video z potápění sochy:

Zveřejněno

Podporují nás:

NewTech Production - reklama & marketing Aquapalace Praha Granit Lipnice (lom Božanov)
 
Muzeum Karlova mostu Slavnosti Navalis