Potápěči

Potápění Ferdinandova sloupu

Potápění Ferdinandova sloupu

Náš potápěčský team se na Slapech potápí již několik let a v součtu zde máme za sebou již několik set ponorů na různých lokalitách. Při jedné z výprav na podzim roku 2006 jsme se potkali s Honzou a Blankou, autory stránek o Svatojánských proudech a domluvili jsme se, že zkusíme zjistit, v jakém stavu se nachází bývalá dominanta Svatojánských Proudů – skála Sedlo na které stál takzvaný Ferdinandův sloup, upomínka na práce spojené se splavněním řeky v těchto místech.

Potápění Ferdinandova sloupu

Potápění Ferdinandova sloupu

Po několika ponorech a prostudování mnoha historických pramenů se nám podařilo nalézt a lokalizovat pod vodou skálu sedlo, na níž dříve stál Ferdinandův sloup. Nadchli jsme se pro tuto lokalitu a její historii natolik, že jsme po čase sloup dle originálu volně napodobili a vyrobili z betonu, upravili jeho původní místo pro nový podstavec a naši poloviční kopii sloupu jsme dolu pod vodu umístili.

Popis celé akce a všechny podrobnosti jsou k vidění a počtení na stránce: http://www.willyteam.cz/lokality/sedlo/sloup.htm

Potápění Ferdinandova sloupu

Potápění Ferdinandova sloupu

Už při umísťování Ferdinandova sloupu bylo jasné, že chudák sloup tam nemůže zůstat sám, jelikož kdysi kousek od něj stávala také socha Sv. Jana Nepomuckého. 🙂 I toto místo jsme po čase dle dobových fotografií našli a začali upravovat pro budoucí umístění sochy. Dlouhou dobu se nám bohužel nedařilo nalézt někoho, kdo by pro nás sochu „jen tak“ vyrobil anebo nám alespoň pomohl s formou na její odlití. Přeci jen není v našich technických ani kreativních možnostech jen tak sochu vyrobit. Nedávno jsme opět pátrali na internetu a zaujaly nás stránky akademického sochaře pana Petra Váni. Po pročtení jeho realizovaných projektů a jeho činnosti jsme si dali odvahu a pana Váňu oslovili s naším bláznivým nápadem vrátit Sv. Jana Nepomuckého na jeho původní místo. Překvapením pro nás byla především jeho kladná reakce a čím dál větší nadšení. 🙂

Nyní si již pomalu dovolujeme říct, že se nám plní a realizuje další z našich velkých a bláznivých snů.

Možná by se mohlo zdát, že umístit sochu pod vodu je holý nesmysl. My v tom však vidíme něco víc. Vracíme místu jeho původního „strážce“ a symbol tohoto místa.

 

Podporují nás:

NewTech Production - reklama & marketing Aquapalace Praha Granit Lipnice (lom Božanov)
 
Muzeum Karlova mostu Slavnosti Navalis