Náš potápěčský team se na Slapech potápí již několik let a v součtu zde máme za sebou již několik set ponorů na různých lokalitách. Při jedné z výprav na podzim roku 2006 jsme se potkali s Honzou a Blankou, autory stránek o Svatojánských proudech a domluvili jsme se, že zkusíme zjistit, v jakém stavu se nachází bývalá dominanta Svatojánských Proudů – skála Sedlo na které stál takzvaný Ferdinandův sloup, upomínka na práce spojené se splavněním řeky v těchto místech.
Po několika ponorech a prostudování mnoha historických pramenů se nám podařilo nalézt a lokalizovat pod vodou skálu sedlo, na níž dříve stál Ferdinandův sloup. Nadchli jsme se pro tuto lokalitu a její historii natolik, že jsme po čase sloup dle originálu volně napodobili a vyrobili z betonu, upravili jeho původní místo pro nový podstavec a naši poloviční kopii sloupu jsme dolu pod vodu umístili.
Popis celé akce a všechny podrobnosti jsou k vidění a počtení na stránce: http://www.willyteam.cz/lokality/sedlo/sloup.htm
Už při umísťování Ferdinandova sloupu bylo jasné, že chudák sloup tam nemůže zůstat sám, jelikož kdysi kousek od něj stávala také socha Sv. Jana Nepomuckého. 🙂 I toto místo jsme po čase dle dobových fotografií našli a začali upravovat pro budoucí umístění sochy. Dlouhou dobu se nám bohužel nedařilo nalézt někoho, kdo by pro nás sochu „jen tak“ vyrobil anebo nám alespoň pomohl s formou na její odlití. Přeci jen není v našich technických ani kreativních možnostech jen tak sochu vyrobit. Nedávno jsme opět pátrali na internetu a zaujaly nás stránky akademického sochaře pana Petra Váni. Po pročtení jeho realizovaných projektů a jeho činnosti jsme si dali odvahu a pana Váňu oslovili s naším bláznivým nápadem vrátit Sv. Jana Nepomuckého na jeho původní místo. Překvapením pro nás byla především jeho kladná reakce a čím dál větší nadšení. 🙂
Nyní si již pomalu dovolujeme říct, že se nám plní a realizuje další z našich velkých a bláznivých snů.
Možná by se mohlo zdát, že umístit sochu pod vodu je holý nesmysl. My v tom však vidíme něco víc. Vracíme místu jeho původního „strážce“ a symbol tohoto místa.