Lidé sochu znají

Když přišli potápěči s nápadem obnovit sochu sv. Jana Nepomuckého na původním místě na dně Slapské přehrady, netušili, že nadchnou sochaře, který ji pro ně vyseká. Když sochař začal sekat do kamene, netušil, že se potápěčům opravdu takhle profesionálně a bez problémů socha podaří osadit na dně přehrady. Nedokázal si to představit. Mnozí z potápěčů si mezitím nedokázali představit, že sochař už opravdu sochu vytváří.

Když ale byla socha hotová, vše nabralo rychlý spád. Když se práce na soše začínaly, nikdo netušil, že se v květnu stane součástí slavností Navalis, kde ji posvětil biskup Vokál – také potápěč. Potápěči osazením nové sochy získali svého patrona přímo pod vodou. Tím vše vyvrcholilo, ale neskončilo. Na sochu se stále vzpomíná. Jezdí se k ní potápět lidé z celé republiky. Vznikly její bronzové odlitky, které se zas pro změnu „rozběhly“ do světa, jeden z nich doputoval do Říma, kde vznikla fontána sv. Jana Nepomuckého. Kdo ví, kam doputují další.

Nikdo netušil, že z nápadu několika málo lidí vznikne socha, o které budou mluvit stovky lidí. Někdo tento příběh označuje za tajemný, jiný za krásný, někteří za kuriózní. V minulých týdnech proběhla na serveru iDNES anketa o nejkurióznější sochu a šestina z tří tisíc lidí nakonec vybrala za vítěze právě Sochu pod vodou.

Zveřejněno

Podporují nás:

NewTech Production - reklama & marketing Aquapalace Praha Granit Lipnice (lom Božanov)
 
Muzeum Karlova mostu Slavnosti Navalis