Sochař Petr Váňa

Sochař Petr Váňa

Sochař Petr Váňa

Webové stránky: http://www.petrvana.info
Další projekty sochaře můžete sledovat také na Facebooku.

Některé náhody jsou zajímavé, proplétají se, spojují dokonce natolik, že nelze jinak než pochopit jejich naléhavost, vzít je za fakt a začít s nimi počítat. Témata soch, na kterých pracuji, jsem si jen málokdy zvolil sám, spíše mě potkaly.

sv. Jan na Mníšek

sv. Jan na Mníšek

Na jaře 2011 jsem z časových důvodů odmítl práci na kopii barokní sochy sv. Jana Nepomuckého pro Mníšek pod Brdy. Musel jsem dokončit mramorovou sochu Panny Marie pro trapistický klášter v Poličanech, sekal jsem ji v Itálii a na nic jiného nemyslel. Když jsem se vrátil domů do Čech, byla situace jiná.

sv. Jan pro Kaceřovský mlýn

sv. Jan pro Kaceřovský mlýn

Ve stejné chvíli mě oslovil majitel kaceřovského mlýna na Berounce, který chtěl obnovit původní ztracenou sochu. Sochu, která se z niky ve štítu mlýna dívala na proudící řeku a lidi žijící na tomto místě – krásný úkol – socha podle mého návrhu, socha sv. Jana Nepomuckého. Znovu se začalo jednat o kopii sochy sv. Jana Nepomuckého pro Mníšek za jiných podmínek a ještě šibeničnějšího termínu, potřeboval jsem ale finanční vzpruhu, a tak jsem kopii barokní sochy vzal. Originál je od sochaře Platzera a kompozice je velmi zajímavá. Do třetice za mnou přišli potápěči z Willyteamu. Vyprávěli mi o potápění Ferdinandova sloupu na dno Slapské přehrady a o záměru obnovit na původním místě 40m pod vodou sochu sv. Jana Nepomuckého. Zpodobnění sochy by bylo zcela na mě. Slíbil jsem. Oproti předchozím dvěma sochám na tuto nejsou naopak žádné finance. Pokud ale vezmu téma sv. Jana Nepomuckého jako celek, ve třech sochách, nemohu přehlédnout, jak těsně na sebe navazují.

Jaký to vlastně byl člověk Jan z Pomuku, jaký byl jeho životní příběh a proč se tento příběh stal inspirujícím, svatým? Proč se tato socha stala v Čechách nejpočetnější? … Je skoro na každém mostu.

Pokud toto všechno pochopím, budu schopen vytvořit sochu sv. Jana Nepomuckého zcela po svém, vlastně se stane i částí mého osobního příběhu. Co mě řekne?

Ticho pod vodou

Na břehu řeky stála socha, dobře ji znali,

ti, kteří kolem ní pluli, zdravili ji, ne nadarmo.

Ta kamenná socha zpodobňovala přímluvce, patrona všech plavců.

Ti plavci pluli na vorech Svatojánskými proudy poblíž vesnice Slapy,

kamenná socha zpodobňovala svatého Jana Nepomuckého.

Psal se rok 1949.

Všechno se změnilo,

přehrada, odstranění sochy, zatopení údolí a potom ticho,

v tom tichu připluly ryby.

Svatojánské proudy se proměnily v kamenité dno 40 m pod hladinou.

Po dlouhé době připluli znovu,

ne na vorech, ale s ploutvemi a v neoprénu.

Je možné, že i oni mají svého ochránce, patrona?

Možná je nenapadlo to stejné jako mě,

když za mnou přišli s „bláznivým “ projektem,

obnovení sochy sv. Jana Nepomuckého na dně přehrady.

Jsem sochař, chtějí obnovit sochu, ano vytesám ji.

P.V. 28.11. 2011

Podporují nás:

NewTech Production - reklama & marketing Aquapalace Praha Granit Lipnice (lom Božanov)
 
Muzeum Karlova mostu Slavnosti Navalis